شعر معروف مولانا که می فرماید: چون که  با کودک سر و کارت فُتاد هم زبان کودکان باید گشاد  این بیت شعر نشان از اهمیت پیدا کردن نقاط مشترک برای ارتباط پیدا گرفتن صحیح است.

وقتی شما می خواهید با با کسی که شغل و حرفه اش نانوایی است صحبت کنید برای ارتباط بهتر و موثرتر شما سعی می کنید بهتر است که با نقاط مشترکی که بین شما و نانوا وجود دارد شروع به صحبت کنید.

برای ارتباط با کودکان نیز می توان هیمن گونه رفتار کرد.

به نظر شما حرفه و شغل کودکان چیست؟

بین شما و کودکان چه نقاط متشرکی وجود دارد؟

آیا تا به حال یه این موضوع فکر کرده اید؟

شاید هر خانواده ایی با توجه شرایط خاص خودش نقاط مشترک متفاوتی با کودکان داشته باشد ولی یک زبان و نقطه مشترک بین همه کودکان و خانواده وجود دارد و آن هم بازی است.

بازی زبان کودکان و بهترین شیوه ارتباطی با کودکان است،اگر می خواهیم وارد دنیای کودکان بشویم باید با زبان خودشان با آن ها صحبت کنیم با کودکان هم بازی می شویم و در حین بازی آن ها را هدایت می کنیم.

در بازی های نمایشی پدریا مادر با پذیرفتن نقش کودک می تواند رفتارهای غلط کودک خود را به آن نشان دهد مثلا شما در بازی نقش یک کودک لجباز را اجرا می کنید.

تربیت بازی محور بر این مبنا است که از بازی وارسازی برای تربیت کودکان استفاده کنیم.بازی وارسازی یعنی استفاده از بازی ها در جایی که معمولا از بازی استفاده نمی شود مثلا در آموزش،تربیت،اقتصاد و…

وقتی قرار است در تربیت از بازی استفاده کنیم باید ابزار بازی را داشته باشیم،یکی از ابزار بازی امتیاز است که کودک با جمع آوری این امتیازات می تواند به جایزه اصلی برسد.

شما با قرار دادن جایزه راهکارهای به دست آوردن امتیاز برای رسیدن به جایزه اصلی کودکان را ترغیب به اجرای یک سری قوانین می کنید،این قوانین همان انتظارات شما از فرزندانتان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *